Η βαθμολογία στην F1 μετά τον θρίαμβο της Ferrari

H Ferrari πέτυχε μια εμφατική νίκη στο Grand Prix των ΗΠΑ, με τους Charles Leclerc και Carlos Sainz να κάνουν το 1-2. Το πρωτάθλημα της F1 έχει πάρει «φωτιά», πέντε αγώνες πριν το τέλος.

• -
  • -

Ελάχιστοι περίμεναν πως στην πίστα του Austin στο Τέξας, η Ferrari θα ήταν η μεγάλη νικήτρια και μάλιστα με τόσο πειστικό τρόπο. Ο Charles Leclerc πέρασε πρώτος στην εκκίνηση και δεν απειλήθηκε από κανέναν μέχρι τη γραμμή του τερματισμού. Πίσω του ακολούθησε ο team-mate του Carlos Sainz, ενώ μάχη έγινε για την τρίτη θέση, μεταξύ των Max Verstappen και Lando Norris.

f1

Ο Βρετανός με τη McLaren τερμάτισε τρίτος αλλά έχασε τη θέση λόγω ποινής που του επέβαλλαν οι αγωνοδίκες για προσπέραση εκτός ορίων της πίστας, με αποτέλεσμα ο Verstappen να αυξήσει τη διαφορά του στην βαθμολογία κατά 5 βαθμούς.

Μετά και το Grand Prix των ΗΠΑ και με 5 αγώνες να απομένουν για το πέσιμο της καρό σημαίας στο πρωτάθλημα της F1, ο Ολλανδός οδηγός της Red Bull Racing οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία, έχοντας πάρει προβάδισμα 57 βαθμών από τον Norris.

Δείτε ακόμη: Πόσο κοστίζει ένα κράνος της F1;

Αντίστοιχα, στους κατασκευαστές η McLaren είναι πρώτη, αλλά η Ferrari μείωσε σημαντικά τη διαφορά από τη Red Bull και δείχνει ικανή να διεκδικήσει ακόμη και τον τίτλο.

f1

Το πρωτάθλημα συνεχίσει αυτό το Σαββατοκύριακο 25-27 Οκτωβρίου με το GP στο Μεξικό.